Co ze skarbami?

Identyfikacja znalezisk
Awatar użytkownika
Moni

Co ze skarbami?

Post autor: Moni » piątek 19 maja 2017, 06:35

Hej mam takie pytanie...

Co jakiś czas wszyscy znajdujemy jakieś skarby zakopane pod ziemią, najczęściej gwoździe - ale trafiają się też monety i inne cudeńka. (Mi głównie monety). Zawsze się zastanawiałam co z tym dalej zrobić? Mam u siebie małą szkatułkę, do której wrzucam wszystkie znalezione skarby i w sumie nic więcej. Orientujecie się może kto takie monety może wycenić? Gdzie się z tym udać?

sebastian

Re: Co ze skarbami?

Post autor: sebastian » niedziela 21 maja 2017, 18:11

Dobre pytanie! ;) podłączam się. Udało mi się znaleźć kilka ciekawych monet, zastanawiałem już się czy, np mogę zidentyfikować je u jakiegoś konserwatora zabytków? Poradźcie coś :)

Awatar użytkownika
darkside

Post autor: darkside » niedziela 21 maja 2017, 21:09

Hm... wydaje mi się, że warto zdobyć namiary na dobrego numizmatyka, który byłby w stanie ocenić, czy monety mają jakąkolwiek wartość materialną i historyczną. W przypadku gdyby okazało się, że tak skarb taki w naszym kraju przechodzi na własność państwa, a niezastosowanie się do tego grozi karą. Uroczo, prawda? :twisted:

Awatar użytkownika
Wloczykij

Post autor: Wloczykij » wtorek 23 maja 2017, 20:13

Darkside, masz rację, przechodzi na własność państwa aleeeee przysługuje nam nagroda gdy nie jesteśmy zawodowymi poszukiwaczami skarbów :mrgreen: więc "izi" ;).
I tak jak mówisz, ja też polecam jakieś dobre centrum numizmatyczne, można też udać się do komisu, chociaż tutaj nie polecałbym do końca takiej opcji, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzedaż, bo zapewne nie uzyska się takiej wartości jaką rzeczywiście by posiadały, ale to wiadomo.
Istnieją jeszcze jakieś portale, które nawet za darmo oferują wycenę, ale nie mam do końca pojęcia o co w tym wszystkim chodzi, więc nie będę się rozpisywał, bo nie chce nikogo wprowadzić w błąd.

Awatar użytkownika
Gaja

Post autor: Gaja » wtorek 23 maja 2017, 20:32

Mi też wydaje się, że tylko osoba znająca się na monetach może to zrobić, czyli właśnie numizmatyk. Skąd jesteś Moni?? Może w Twojej miejscowości jest jakiś punkt do którego możesz się udać. W większych miastach na pewno coś się znajdzie. Może nawet warto iść do jakiegoś muzeum?? Tak sobie myślę, ponieważ tam też mają różne eksponaty, monety także.

marco44

Post autor: marco44 » wtorek 23 maja 2017, 22:50

No właśnie..pytanie, czy numizmatycy są powszechni.. korzystał ktoś z usług numizmatyka w województwie śląskim? ;)
A ten pomysł z wyceną przez internet to trochę podejrzane.. Właściwie nie mamy pewności czy, jeśli ktoś nam to wycenił zrobił to fachowo, ciekawe czy za takie usługi się płaci w ogóle i czy są "certyfikowani"...noo...wiecie co mam na myśli ;) :D

Awatar użytkownika
Maestro29

Post autor: Maestro29 » czwartek 25 maja 2017, 15:03

Ja znalazłem kilka łusek i dwie monety, wszystkie naboje przechowuję chwilowo w plastikowych pojemnikach, monety natomiast w albumie. Co do rozpoznania wartości to pomoże tylko numizmatyk lub może być też porządny research, ale żeby to się udało to moneta najczęściej musi dać się doczyścić, a to nie jest takie łatwe dla laika. Ja w każdym razie jeszcze sam nie próbuję.

Awatar użytkownika
darkside

Post autor: darkside » piątek 26 maja 2017, 20:47

Maestro29 właśnie nie musi być doczyszczona, dla prawdziwego eksperta to wręcz bywa pomocne. Nie wiem, czy w Polsce są tacy fanatycy jak np w Stanach, jeśli chodzi o monety. Tam mają naprawdę niewiarygodne przypadki. Nawet w takich popularnych programach jak Gwiazdy Lombardu często przewija się motyw monet, wzywają eksperta i ten zawsze jest zniesmaczony, kiedy widzi wypucowaną monetę, od razu pada wyrok "umniejszyło cenę" :D

Marcin25

Post autor: Marcin25 » niedziela 28 maja 2017, 18:49

darkside, to już chyba jakieś wyjątkowe indywidua... ;) Ogólnie moneta powinna mieć większą wartość, jeżeli jest dobrze wyczyszczona i zachowana w dobrym stanie. Monety proponuję nosić do numizmatyka, on zajmie się nimi wystarczająco dobrze, ale co robić z militariami?

Damian123

Post autor: Damian123 » poniedziałek 29 maja 2017, 14:58

Darkside pewne umniejsza cenę bo sami czyścili :D podejrzewam, że to miałeś na myśli :)
Hm... militaria, no tu też raczej podobna kwestia. Trzeba wiedziec co się trzyma w ręce, że tak powiem.
Do rdzy kwas szczawiowy, do mniejszej rdzy rozpuszczony kwasek cytrynowy styknie, do cięższych przypadków można użyć roztwór kwasu siarkowego lub elektrolizy- chociaż tu już zalecałbym ostrożność. Ropa może pomóc a niekiedy używają WD-40, ponoć też działa na rdzę.

ODPOWIEDZ