Czym czyścić znaleziska?

Identyfikacja znalezisk
sebastian

Czym czyścić znaleziska?

Post autor: sebastian » niedziela 21 maja 2017, 18:14

Jak w temacie :D
Mam kilka monet już, ogólnie chciałbym o nie "zadbać", tzn wyczyścić je porządnie, aby ładnie się prezentowały. Co polecacie?

Sklepy Prestashop

Awatar użytkownika
Wloczykij

Re: Czym czyścić znaleziska?

Post autor: Wloczykij » wtorek 23 maja 2017, 19:59

Sebastian, tak najlepiej to...wcale ich nie czyścić :D :D bo załóżmy, że znalazłeś skarb, nawet o tym nie wiesz i zabierasz się za czyszczenie, po czym w jakiś sposób możesz uszkodzić znalezisko- a tu nawet ledwo widoczna ryska może sprawić, że straci na wartości baaardzooo dużo. Jeśli już to sprawdzi się wodza z jakimś delikatnym detergentem - szare mydło, biały jeleń itp ;) i naturalna szczotka, tzn z odpowiednim włosiem. Żadnych sztucznych bo na pewno porysujesz.

marco44

Post autor: marco44 » wtorek 23 maja 2017, 22:45

Spotkałem się niedawno z opinią, że niektórzy polerują swoje trofea takk, jak np. srebro. Z drugiej strony właściwie nie mamy pewności czy to w ogóle było srebro :!: :!: :? ... no i tak, jak włóczykij pisze, wtedy możemy zniszczyć monety..

IvanS

Post autor: IvanS » środa 24 maja 2017, 10:54

Tutaj znajdziecie kilka fajnych porad jak czyścić różnego rodzaju monety:
http://www.numizmatyka24.pl/czyszczenie.php

Ja sam bałbym się, że uszkodzę. Poszukałbym osoby która zajmuje się tym profesjonalnie, która się zna i ma pojęcie co robić i jak żeby wszystko było w jak najlepszym porządku. Czasem wart wydać te parę złotych, żeby się niepotrzebnie nie stresować.

Awatar użytkownika
Maestro29

Post autor: Maestro29 » czwartek 25 maja 2017, 14:50

Do rdzy poleciłbym Fosal, ale tak jak powiedział ktoś w komentarzu wyżej, uważam, że cenniejsze znaleziska warto oddać w ręce specjalistów. Znajdując coś o niewielkiej wartości, można spróbować domowymi sposobami: jedni polecają ocet, inni Coca Colę... ja mimo wszystko wciąż specjalistę. :D

marco44

Post autor: marco44 » czwartek 25 maja 2017, 20:44

Albo pastę do zębów - :D :D :D na srebro :) Znaczy ogólnie działa, ale gdzieś czytałem, że tak właśnie czyszczą te monety niektórzy co znajdują, nie mając pojęcia czy to srebro ;)
IvanS - dzięki za stronkę :)

adam5

Post autor: adam5 » czwartek 25 maja 2017, 20:58

Potwierdzam - lepiej nie czyścić, chyba, że już wie się z czym ma się konkretnie do czynienia i się tego nie zniszczy :)
Chociaż znam takich którzy regularnie polerują i nic nie zepsuli ;) Kwestia podejścia do sprawy trochę też :)

Metaltech

Post autor: Metaltech » piątek 26 maja 2017, 15:34

Swego czasu czyściłem monetki taką specjalną zalewą solankową jak sprzedawali na Mango, wystarczyło nalać zlew wody i wstawić taki mały kontenerek z drobiazgami do wyczyszczenia a po paru godzinach nie było śladu zabrudzeń, z czasem za radą bardziej doświadczonych kolegów przestałem tego procederu ale jeżeli ktoś się nie boi to polecam, niestety nie pamietam jak ten specyfik się nazywał

Awatar użytkownika
Maestro29

Post autor: Maestro29 » niedziela 28 maja 2017, 17:20

Metaltech a pamiętasz może nazwę specyfiku? Znajomy z Anglii wszystkie monety czyści właśnie jakąś chemią ze sprzedaży wysyłkowej - efekt jest nie tylko świetny, ale też szybszy niż wszystkie domowe metody. Niestety jego preparatu w Poslce nie sprzedają, a do guzików z pola przydałoby mi się coś takiego. :mrgreen:

Marcin25

Post autor: Marcin25 » niedziela 28 maja 2017, 18:44

Łuski i inne przedmioty pokryte sporą warstwą rdzy udawało mi się doczyścić za pomocą sody oczyszczonej i ciepłej wody.

ODPOWIEDZ